Novija istraživanja ukazuju na to da je zdravlje i aktivnost telomera ključno za starenje naših stanica. Telomere su ponavljajuće sekvence nukleotida na krajevima kromosoma koje ih štite od propadanja. Imaju ključnu ulogu u prirodnom reproduktivnom procesu dijeljenja stanica, te u njihovom starenju i propadanju. Svaki put kada se stanica podijeli, telomere se skraćuju, što naposljetku dovodi do staničnog starenja ili apoptoze.

Produljenje telomera je od velikog interesa za istraživanja protiv starenja i regenerativnu medicinu. Isto tako zdravlje telomera je ključno za cjelokupno zdravlje organizma, prevenciju bolesti, osobito onih kroničnih, kao i promociju zdravlja i vitalnosti.

Na koji način se može uticati na poduljenje telomera?

Aktivacija telomeraze

U većini somatskih stanica aktivnost telomeraze je niska ili je nema, ali je aktivna u matičnim stanicama, zametnim stanicama i stanicama raka.

Genska terapija telomerazom pojačava ekspresiju gena telomeraze u stanicama radi održavanja duljine telomera.

Način života i prehrana je ključan, jednostevna i najmanje štetna prirodna metoda produžetka ili smanjenja oštećenja telomera. Nekoliko studija sugerira da odabir načina života može utjecati na duljinu telomera:

  1. Prehrana, bogata antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i vitaminima (kao što su vitamini C, B i E) može pomoći u zaštiti telomera od oksidativnog oštećenja.
  2. Redovito vježbanje i tjelesna aktivnost povezana je s duljim telomerima. Vjeruje se da smanjuje upalu i oksidativni stres, pridonoseći njihovoj aktivnosti.
  3. Spavanje je ključno u usporavanju starenja i zaštiti telomera.
  4. Smanjenje stresa, kronični stres povezan je s kraćim telomerima. Tehnike kao što su meditacija, svjesnost i druge prakse upravljanja stresom potencijalno mogu očuvati duljinu telomera.

Ayurveda i produženje telomera

  1. Panchakarma, ayurvedska detoksikacija svojim individualno ciljanim terapijama, procedurama, dnevnom rutinom  prehranom utiče na usporavanje propadanja i skraćivanja telomera. Ayurvedska detoksikacija direktno cilja toksine koji se vežu na masti teške metale, pesticide, dioksin… koji su direktno povezani sa skraćivanjem telomera.

*Gupta, P. D., & Raj, B. (2016). Effects of Panchakarma on Telomere Length: An Exploratory Study. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine, 7(3), 126-129.

  • Rasayana ili terapija pomlađivanja je skup terapija koje se najčešće primjenjuju nakon ili tokom ayurvedske detoksikacije u svrhu vraćanja vitalnosti pojedinih organa ili cjelokupnog organizma. Tokom terapije se ciljano povećanom koncentracijom adaptogena nastoji revitalizirati stanice, sisteme ili organe u tijelu.
  • Ashwagandha, Whitania somnifera, velika koncentracija ashwagandhe može povećati aktivnost telomera

*Vasantharaja Raguraman, Jamuna R. Subramaniam, Advances in Bioscience and Biotechnology, 2016, 7, 199-204

  • Amalaki , Phyllanthus emblica, može pozitivno uticati na smanjenje propadanja telomera kod osoba između 45-60g*

*J Ayurveda Integr Med. 2017 Apr-Jun; 8(2): 105–112. Published online 2017 Jun 9. doi: 10.1016/j.jaim.2017.0

Farmaceutski pristupi

GRN163L (Imetelstat): Inhibitor telomeraze je prvobitno proučavan za liječenje raka, također je istraživan zbog svojih potencijalnih učinaka na dinamiku telomera u ne kanceroznim stanicama.

TA-65: prirodna molekula dobivena iz biljke Astragalus, za koju se navodi da aktivira telomerazu i produljuje telomere u ljudskim stanicama

Genetska i epigenetska modulacija

Istraživanja istražuju načine moduliranja gena i epigenetskih čimbenika koji utječu na duljinu telomera.

Terapije i transplantacije matičnih stanica, koje prirodno imaju duže telomere i veću aktivnost telomeraze.

Hormonska modulacija, pokazalo se da hormoni poput estrogena utječu na aktivnost telomeraze. Hormonska nadomjesna terapija (HNL): U nekim slučajevima može utjecati na duljinu telomera, iako dolazi s drugim zdravstvenim rizicima i dobrobitima.

OPREZ!

Produljenje telomera je novo ‘obećano’ poglavlje medicine i farmaceutske industrije u borbi protiv starenja, ono također predstavlja rizike, posebice potencijal za povećan rizik od raka, budući da stanice raka koriste telomerazu za diobu. Stoga se svakom zahvatu usmjerenom na produljenje telomera mora pristupiti s oprezom, balansirajući između koristi, rizika i trenutnog stanja organizma.