BLOG
Menopauza
Kako Ayurveda gleda na menopauzu
Menopauza je izazov za svaku ženu. Počinje u različito životno doba kod svake žene. Obično nastaje kada jajnici počinju smanjeno lučiti estrogen i proestrogen.
Današnja suvremena medicina ima tendenciju taj proces kod žena promatrati kao delikatno i potencijalno problematično stanje. To je zato što se pokazalo da se pojavljuju određene bolesti povezane s nedostatkom hormona u ženskom tijelu. To su na primjer osteoporoza, zatim povećana razina kolesterola i triglicerida u krvi, žene postaju sklonije bolestima srca…
S ayurvedske točke gledišta, smanjena količina estrogena u tijelu ukazuje na disbalans koji postaje očit tek kada se smanji i njegovo pozitivno zaštitno djelovanje na zdravlje. Ako je ženska fiziologija uravnotežena, ayurveda sugerira da žena može imati normalnu menopauzu, bez drastičnih nuspojava.
Ayurveda na učinak menopauze gleda s dva aspekta kroz kratkoročne i dugoročne promjene. Kratkoročni učinci menopauze uključuju valunge, vaginalnu suhoću i promjene raspoloženja. Da bi se utvrdio uzrok ovih simptoma, ayurvedski stručnjak utvrđuje ravnotežu doša u tijelu, fiziologiju, cjelokupno stanje organizma, prehranu, navike… Menopauza označava velike promjene u životu žene jer se kreće iz razdoblja života pod utjecajem Pitta doshe u ono pod utjecajem Vate.
Klasični znakovi Vata razdoblja ili poremećaja uključuju tanju, suhu kožu i sluznicu, prorjeđivanje kose i kostiju, lagan, isprekidan san, pretjeranu brigu. Ayurveda sugerira da se ovi simptomi mogu u velikoj mjeri izbjeći kontroliranjem Vate doše kroz prehranu, biljnom terapijom i prilagođavanjem svakodnevne rutine. Neuravnotežena Pitta također igra ulogu u simptomima menopauze. Budući da Pitta regulira hormonalnu ravnotežu, proizvodnju topline i metabolizam, upravo je ona odgovorna za valunge.
Razdoblje predmenopauze
Tijekom godina menstruacije, nečistoće u tijelu se eliminiraju svakog mjeseca menstrualnim tokom. Ayurveda prepoznaje te duboke procese prirodnog čišćenja pa tijekom menstruacije preporučuje laganu aktivnost i specifičnu osobno prilagođenu dijetu.
U razdoblju predmenopauze i menopauze ayurvedski pristup sugerira periodična čišćenja / detox programe, individualno skrojene, koji simuliraju prirodne mjesečne cikluse. Ti procesi čišćenja / detoxa uvijek su dizajnirani prema osobnim potrebama, trenutnim problemima, stanju tijela, fiziološkim procesima, dobi, bolestima… Mogu se sastojati od samo prilagođene prehrane i biljne terapije, do dubljeg, sistemskog čišćenja medicinskim uljima, posebnih terapije koja može uključivati ayurvedske masaže, peelinge, parne kupelji, fizičke aktivnosti. Cilj tih procesa je da se uravnoteže energije, doše i da se fiziološki procesi dovedu u balans. Na taj će se način zamijeniti mjesečni ciklus, kroz koje bi tijelo prirodno prolazilo u periodu menstruacije.
Klasične ayurvedske terapije za pročišćavanje i detoksikaciju, poznate kao panchakarma ili ayurvedski detox, mogu biti od velike pomoći tijekom ovog prijelaznog razdoblja.
U idealnom slučaju, ako se približavate menopauzi ili imate neki od gore spomenutih simptoma, savjetovanje sa stručnjakom za ayurvedu može utvrditi specifične neravnoteže i odrediti koje mjere mogu najbolje pomoći vraćanju vaše zdrave prirodne ravnoteže.
Pristup ayurvede
Da bi razumjeli ayurvedski pristup dugoročnim učincima menopauze, poput osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti, potrebno je razumjeti kako ayurveda gleda na razvoj tjelesnih tkiva. Prema ayurvedi, tkiva se formiraju uzastopno u sedam koraka, pri čemu se svaki korak oslanja na onaj prethodni, te su oni fizički i funkcionalno povezani.
Nama su za menopauzu najzanimljiviji koraci stvaranja tkiva odgovornih za metabolizam masti, šećera i hormona koji se naziva “medha” i “asthi” odgovoran za stvaranje koštanog tkiva.
Ako medhu blokiraju toksini, tada će biti blokiran metabolizam masti, šećera i hormona. Žene koje imaju medhu izvan ravnoteže bit će sklonije višem kolesterolu, dijabetesu i kardiovaskularnim bolestima, te im ni sljedeći korak u razvoju tkiva, ashti, neće osigurati odgovarajuće hranjive tvari.
Autor
Nebojša Rađenović
Ayurveda Consultant
Kontaktirajte nas