BLOG
Adaptogeni – Rasayane
Pomlađivanje ili rejuvenatation terapija
Moderna znanost i medicina prepoznaju stres, zajedno s današnjim brzim načinom života, kao jedan od uzroka bolesti modernoga doba. Tradicionalna medicina koristi adaptogene za regulaciju i poboljšanje odgovora organizma na stres pa danas postoje znanstveni dokazi koji podupiru tu teoriju.
Kava, cigarete, alkohol, energetski napitci, šećeri ili zdravi šećeri s malim glikemijskim indeksom predstavljaju brza rješenja i instant izvore energije, koji čovjeku olakšavaju nastaviti s modernim stilom života, istim ili bržim tempom dalje, brže i bolje u izazovima koji mu se nameću.
Uz povećanu uporabu stimulansa, javljaju se i očigledni problemi, a riječ je o tome da ovi pripravci dugoročno ne rješavaju problem nedostatka energije te da imaju nuspojave. Što se više koriste stimulansi za punjenje „baterija“, one se brže prazne te se ulazi u začarani krug koji neminovno dovodi do iscrpljivanja.
Zaštita bi u ljudskom organizmu trebala funkcionirati besprijekorno. Nadbubrežna žlijezda odgovorna je za ubrizgavanje adrenalina i kortizola u naš sustav. To funkcionira tako da mozak, kada se suoči sa stresom uzrokovanom opasnošću, signalizira hipotalamusu da luči kortikotropin, koji potiče hipofizu na lučenje adrenokortikotropina, a koji onda cirkulacijom dolazi do nadbubrežne žlijezde koja luči adrenalin i kortizol.
Ako je organizmu potrebno više energije, u krvotoku se poveća koncentracija glukoze koja daje snagu za pojačanu aktivnost. Srce ubrzano kuca, što povećava razinu kisika u organima, otvorene rane zacjeljuju procesom koagulacije krvi, imunitet djeluje supresivno na potencijalno prisutne patogene. Sve te procese tijelo regulira samo i oni ne ostavljaju posljedice na organizam.
Ovo su neki od simptoma stresa: problemi sa spavanjem, anksioznost, problemi s koncentracijom, probavni problemi, visoki tlak, kolesterol, povišen nivo šećera u krvi, hormonalna neravnoteža, fibromialgija, problemi sa zglobovima, žudnja za hranom i slatkim, depresija i pretilost.
Naprotiv, oni podržavaju stanje smirenosti. Termin adaptogen najčešće se odnosi na biljke, čak i kad ne postoje dokazi, koje podupiru kliničke studije, da biljka svojim djelovanjem ima utjecaj na staničnu osjetljivost.
Prema Panossianu, klasični redukcijski model istraživanja djelovanja receptora za adaptogene nije prikladan s obzirom na to da adaptogeni pokazuju više ciljanih učinaka na različite receptore, uključujući receptore za kortikosteroide, progestin, estrogen, serotonin i mnoge druge, te su oni primjer farmaka širokog spektra. Molekularni ciljevi, putevi i spektar djelovanja adaptogena identificirani su i povezani s kroničnim upalnim procesima, aterosklerozom, neurodegenerativnim kognitivnim poremećajima, metaboličkim poremećajima i kancerogenim oboljenjima, što je sve povezano sa starenjem.
Prema nekim znanstvenicima, adaptogeni u ajurvedi se nazivaju rasayane. Rasayane su u ajurvedi biljke i biljni pripravci za koje se tvrdi da potpomažu fizičko i mentalno zdravlje, podržavaju obrambeni mehanizam organizma i produljuju životni vijek. Sa stajališta ajurvede oni nisu toksični čak ni u velikim dozama. Neke od biljnih vrsta s tim značajkama koje se koriste u ajurvedskoj medicini uključuju Asparagus racemosus, Ocimum tenuiflorum, Phyllanthus emblica, Tinospora cordifolia i Withania somnifera.
Autor
Nebojša Rađenović
Ayurveda Consultant
Kontaktirajte nas