Adaptogeni ili Rasayane
Adaptogeni su, prema nekim stajalištima, spojevi, biljke, dijelovi biljaka ili pojave, čija primjena rezultira stabilizacijom fizioloških procesa stanica i poticanjem homeostaze, kao što je smanjenje stanične osjetljivosti na stres.
U brojnim tradicionalnim medicinskim sustavima, uključujući i ayurvedu, tvari koje vraćaju energiju i pozitivno djeluju na organizam iznimno su cijenjene.
Te tvari, vjeruje se, unapređuju i poboljšavaju fizičko i mentalno zdravlje, povećavaju otpornost na stres, podržavaju obrambene mehanizme organizma i produljuju životni vijek. Suvremena znanost te tvari naziva adaptogenima.
Zaštita bi u ljudskom organizmu trebala funkcionirati besprijekorno. Nadbubrežna žlijezda odgovorna je za ubrizgavanje adrenalina i kortizola u naš sustav.
To funkcionira tako da mozak, kada se suoči sa stresom uzrokovanom opasnošću, signalizira hipotalamusu da luči kortikotropin, koji potiče hipofizu na lučenje adrenokortikotropina, a koji onda cirkulacijom dolazi do nadbubrežne žlijezde koja luči adrenalin i kortizol. Ako je organizmu potrebno više energije, u krvotoku se poveća koncentracija glukoze koja daje snagu za pojačanu aktivnost. Srce ubrzano kuca, što povećava razinu kisika u organima, otvorene rane zacjeljuju procesom koagulacije krvi, imunitet djeluje supresivno na potencijalno prisutne patogene. Sve te procese tijelo regulira samo i oni ne ostavljaju posljedice na organizam.
Pristalice liječenja biljem tvrde da nam priroda pruža pregršt rješenja u vidu biljaka koje reguliraju i povećavaju staničnu osjetljivost na stres, najvjerojatnije pozitivnim djelovanjem na nadbubrežnu žlijezdu. Po njima, a i mnoga klinička istraživanja to potvrđuju, adaptogeni nisu stimulansi. Naprotiv, oni podržavaju stanje smirenosti.
Termin adaptogen najčešće se odnosi na biljke, čak i kad ne postoje dokazi, koje podupiru kliničke studije, da biljka svojim djelovanjem ima utjecaj na staničnu osjetljivost.
Prema Panossianu, klasični redukcijski model istraživanja djelovanja receptora za adaptogene nije prikladan s obzirom na to da adaptogeni pokazuju više ciljanih učinaka na različite receptore, uključujući receptore za kortikosteroide, progestin, estrogen, serotonin i mnoge druge, te su oni primjer farmaka širokog spektra. Molekularni ciljevi, putevi i spektar djelovanja adaptogena identificirani su i povezani s kroničnim upalnim procesima, aterosklerozom, neurodegenerativnim kognitivnim poremećajima, metaboličkim poremećajima i kancerogenim oboljenjima, što je sve povezano sa starenjem.
Rasayane
Prema nekim znanstvenicima, adaptogeni u ayurvedi se nazivaju rasayane. Rasayane su u ajurvedi biljke i biljni pripravci za koje se tvrdi da potpomažu fizičko i mentalno zdravlje, podržavaju obrambeni mehanizam organizma i produljuju životni vijek. Sa stajališta ajurvede oni nisu toksični čak ni u velikim dozama.
Koje su to biljke?
Neke od biljnih vrsta s tim značajkama koje se koriste u ajurvedskoj medicini uključuju:
Shatavari – Asparagus racemosus
Tulsi – Ocimum tenuiflorum
Amalaki – Phyllanthus emblica
Guduchi – Tinospora cordifolia
Ashwagandha – Withania somnifera.
Od europskih biljaka neke od njih su:
Češnjak – Allium sativum
Sladić – Glycyrrhiza glabra
Trputac – Plantago
Borovica – Juniperus communis
Maslina – Olea europea
Šparoga – Asparagus officinalis
Naravno sa biljkama uvijek oprezno, što je za nekoga lijek, za nekoga može biti otrov. Za precizne savjete, doze ili kako ih i zašto upotrebljavati kontaktirajte nas ili iskusnog profesionalca.
Upit